Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?

Ponieważ podczas jazdy kierowcy często mają do czynienia z licznymi utrudnieniami i szybkim ruchem, wielu z nich łatwo jest przekroczyć ograniczenie prędkości. Jednakże przekraczanie prędkości znacznie zwiększa ryzyko spowodowania wypadku, który może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Jeśli więc lubisz ryzyko to lepiej spróbować gry w kasynie online, niż ryzykować własne życie na drodze. Jak wiemy z rachunkiem prawdopodobieństwa nikt jeszcze nie wygrał.

W 2015 r. na amerykańskich drogach zginęło 9.557 osób. Według danych National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), prędkość była czynnikiem przyczyniającym się do 27% wszystkich śmiertelnych wypadków samochodowych, które miały miejsce w 2015 roku.

Ponadto Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu szacuje, że nadmierna prędkość jest przyczyną około 10 000 śmiertelnych wypadków samochodowych rocznie, co stanowi taką samą liczbę wypadków śmiertelnych, jak w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu.

Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?

Co więcej, kilka badań wykazało, że pojazdy powodują więcej szkód, im szybciej poruszają się przed kolizją. Na przykład, badanie AAA Foundation for Traffic Safety z 2014 r. wykazało, że ryzyko poważnych obrażeń pieszych wzrosło z 10% przy 16 mph, do 25% przy 23 mph, 50% przy 31 mph, 74% przy 39 mph i 90% przy 46 mph.

Kierowca jest uznawany za przekraczającego dozwoloną prędkość, jeżeli porusza się powyżej podanego ograniczenia prędkości lub z prędkością, która czyni obsługę pojazdu niebezpieczną w pewnych warunkach drogowych.

Istnieje kilka niebezpiecznych rzeczy, które mogą wystąpić, gdy kierowca podróżuje z niebezpieczną prędkością, np:

  • Utrata kontroli nad pojazdem
  • Zwiększenie odległości potrzebnej do bezpiecznego zatrzymania pojazdu
  • Skrócenie czasu reakcji kierowcy
  • Zwiększanie ciężkości wypadku samochodowego i wynikających z niego szkód i urazów
  • Ponadto, nadmierna prędkość znacznie zwiększa ryzyko wypadku samochodowego, gdy kierowca jedzie niebezpieczną drogą lub podróżuje z powodu złej pogody.

Czynniki te, jak wiadomo, skracają czas potrzebny kierowcy na zatrzymanie się lub dostosowanie się do nagłych zmian na drodze, co może skrócić czas reakcji.

Istnieje kilka powodów, dla których kierowcy jeżdżą szybciej niż podane ograniczenie prędkości, niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy nie. Niektóre powody, dla których kierowcy jeżdżą za szybko, to między innymi:

  • Spóźnianie się na spotkania, pracę, szkołę i inne obowiązki
  • Rozpraszanie uwagi, np. sms-ami, rozmową przez telefon komórkowy lub rozmową z pasażerem.
  • Dążenie do celu poprzez jazdę z dużą prędkością, co powoduje, że kierowca zaniedbuje własne samopoczucie i bezpieczeństwo innych.
  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków lub alkoholu, co znacznie utrudnia osąd i zmysły oraz może powodować, że kierowcy będą zachowywać się ryzykownie lub nie będą świadomi, jak szybko prowadzą.
Poprzedni post Dlaczego ludzie jeżdżą poniżej limitu prędkości?
Następny post Jak bezpiecznie zakupić używany samochód?

Jeden komentarz w temacie “Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?

Dodaj komentarz