Jak bezpiecznie prowadzić samochód? Porady

Bezpieczna jazda jest ważna – dla Ciebie i dla innych kierowców na drodze. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, jak możesz jeździć odpowiedzialnie i unikać wypadków.

Nigdy nie pij i nie prowadź. Wszyscy wiedzą, że nie powinni jeździć po spożyciu alkoholu, ale warto to powtórzyć. Picie wpływa negatywnie na Twoją ocenę sytuacji i spowalnia czas reakcji. W najgorszym przypadku powoduje niewyraźne widzenie i utratę przytomności.

Należy unikać rozpraszania uwagi. Odwracanie uwagi podczas jazdy samochodem jest złym pomysłem, ponieważ nie możesz poświęcić pełnej uwagi drodze i w rezultacie czas reakcji staje się wolniejszy.
Używanie telefonów komórkowych podczas jazdy – niezależnie od tego, czy dzwonisz, wysyłasz sms-y, czy robisz coś innego – jest poważnie szkodliwe, jeśli chodzi o wpływ na Twoją uwagę na prowadzenie samochodu. Jeśli musisz zadzwonić, najpierw zatrzymaj samochód. W wielu krajach używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest nielegalne.

Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?

Poza korzystaniem z telefonu komórkowego, rozpraszanie uwagi liczy się jako coś, co zabiera pełną uwagę na drodze, niezależnie od tego, czy chodzi o manipulowanie radiem, sprawdzanie, nakładanie makijażu, czy jedzenie. Wszystkich tych rzeczy należy unikać.
Należy również zachować ostrożność podczas jazdy z dziećmi i zwierzętami domowymi, ponieważ mogą one potencjalnie rozpraszać uwagę. Upewnij się, że dzieci są bezpiecznie zapięte pasami bezpieczeństwa, a zwierzęta domowe znajdują się w nosidełku.

Należy unikać senności. Senność za kierownicą jest prawie, jeśli nie tylko tak niebezpieczna, jak podczas jazdy pod wpływem alkoholu, zwłaszcza w nocy. W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych przez Virginia Tech, senni kierowcy są czterokrotnie bardziej narażeni na zderzenie.
Senność kierowcy nie musi oznaczać zasypiania za kierownicą (choć jest to bardzo niebezpieczne), ale może również oznaczać, że kierowca znajduje się w strefie tylko na chwilę lub dwie – wystarczająco dużo czasu, aby spowodować poważny wypadek.
Możesz uniknąć potencjalnej senności za kierownicą, zawsze zapewniając sobie dobry sen – osiem godzin na noc, jeśli to możliwe. Powinieneś również robić częste przerwy podczas jazdy (zwłaszcza jeśli czujesz się zmęczony), aby zaczerpnąć świeżego powietrza lub wypić kawę. Jeśli to możliwe, podziel się odpowiedzialnością za prowadzenie pojazdu z innym kierowcą.
Należy również zachować dużą ostrożność przy przyjmowaniu leków, które mogą powodować senność. Jeśli przyjmujesz leki na przeziębienie lub antyhistaminę, zawsze czytaj ostrzeżenia na etykiecie.\

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jest niezbędne – według NHTSA zapinanie pasów bezpieczeństwa może zmniejszyć ryzyko obrażeń śmiertelnych pasażerów w wieku od 5 lat o 45%, a także zmniejszyć wskaźnik obrażeń od umiarkowanych do poważnych o 50%.
Zapięcie pasów bezpieczeństwa uniemożliwia rzucenie się osób znajdujących się w samochodzie naokoło pojazdu lub przedostanie się przez przednią szybę podczas zderzenia, pomagając w ten sposób zapobiec złamaniu kości, ciężkim urazom głowy, ranom i możliwości uderzenia przez inny pojazd. W wielu stanach prawo wymaga zapięcia pasów bezpieczeństwa i/lub fotelików dziecięcych.
Chociaż czasami słyszy się przerażające historie o ludziach, którzy utknęli w samochodzie w wyniku zapięcia pasów bezpieczeństwa, jest to anomalia i liczy się tylko w niewielkim procencie wypadków. W zdecydowanej większości wypadków, pas bezpieczeństwa będzie działał na Twoją korzyść.

Zachowajcie spokój. Nawet jeśli siedzenie w korku lub zajmowanie się złym zachowaniem innego kierowcy może być niezwykle frustrujące, ważne jest, aby zachować spokój podczas jazdy. Wściekłość lub zdenerwowanie tylko rozprasza i zwiększa prawdopodobieństwo, że zrobisz coś niebezpiecznego.
Unikaj robienia wszystkiego, co mogłoby pogorszyć samopoczucie innych kierowców, np. migania świateł, brzęczenia klaksonem lub wykonywania niegrzecznych gestów ręką. Takie zachowanie może rozpraszać uwagę innych kierowców i potencjalnie prowadzić do wypadku.
Jeśli inny kierowca zrobi coś niebezpiecznego lub zachowa się agresywnie w stosunku do Ciebie, zachowaj spokój i poddaj się drugiemu kierowcy lub pozwól mu przejechać obok Ciebie. Im szybciej zejdą ci z drogi, tym lepiej.

Poprzedni post Czy faktycznie potrzebujesz prawa jazdy?
Następny post Zagrożenia, które mogą Cię spotkać na drodze