Jak bezpiecznie zakupić używany samochód?

Nie ma co się oszukiwać, zakup używanego samochodu to naprawdę niemałe wyzwanie. Rozpoczyna się ono od przeszukiwania setek ogłoszeń, a przy odrobinie szczęścia kończy podpisaniem stosownej umowy. Wszyscy posiadacze samochodu wiedzą, że czynność ta za pierwszym razem zawsze wiąże się ze sporą ilością stresu. Co zrobić, aby bezpieczenie wejść w posiadanie używanego samochodu? Jakich błędów uniknąć? O czym należy pamiętać? Przekonajmy się!

Jak znaleźć wymarzony samochód?

Oczywiste jest to, że najlepszym sposobem na znalezienie używanego samochodu, jest korzystanie ze wszelkiego rodzaju serwisów ogłoszeniowych. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że poszukiwania powinny być rzetelne, a pośpiech jest niewskazany. Bardzo często istne perełki sprzedawane są w naprawdę nieatrakcyjny sposób. Wiele osób uważa, że najlepsze egzemplarze to te, które sprzedawane są przez właścicieli prywatnych, pochodzą z Polski oraz są bezwypadkowe. Na uzyskanie sporej ilości informacji pozwala nam także numer VIN, którego brak w ogłoszeniu powinien nas zaniepokoić. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest zasadą, że każdy handlarz sprzedaje tylko i wyłącznie złe samochody, od których należy stronić. Nieraz zdarza się tak, że oferowane przez nich egzemplarze pochodzące z zagranicy to prawdziwe okazje, nad którymi naprawdę warto się zastanowić. W czasie przeglądania ogłoszeń najlepszym rozwiązaniem jest szukanie ofert z naszej okolicy. Jechanie przez cały kraj to zarówno kosztowne, jak i czasochłonne przedsięwzięcie, którego większość z nas chciałaby uniknąć.

Oględziny pojazdu – jak powinny wyglądać?

Oględziny samochodu zawsze powinny odbywać się w miejscu publicznym. Zanim zajmiemy się stanem technicznym autem, warto zwrócić uwagę na dokumenty. Jakich aspektów należy dopilnować?

  • Numer VIN. Powinien zgadzać się z tym na nadwoziu oraz we wszystkich dokumentach;
  • Karta pojazdu. Wszystkie auta zarejestrowane po roku 1999 powinny ją posiadać;
  • Leasing. Koniecznie należy sprawdzić, czy w dowodzie rejestracyjnym lub też karcie pojazdu nie ma wpisów o kredytach, zastawach, czy też leasingu;
  • Polisa OC. Każdy samochód powinien mieć wykupioną polisę OC;
  • Dane sprzedającego. Pozwalają nam zweryfikować, czy to sprzedający jest rzeczywistym właścicielem samochodu;

W jaki sposób sprawdzić stan techniczny auta?

Prawda jest taka, że mało która osoba kupująca samochód zna się na mechanice na tyle dobrze, aby sprawdzić stan techniczny danego pojazdu. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. Obecnie tam profesjonaliści będą w stanie zweryfikować stan auta oraz pomóc nam w podjęciu ostatecznej decyzji. Kiedy udajemy się do tego miejsca, nie możemy także zapomnieć o jeździe próbnej. Niekiedy może zdarzyć się tak, że sprzedający nie pozwoli nam na jazdę za kierownicą. Z jednej strony nie powinno nas to zdziwić, z drugiej jednak jest dość niepokojące, dlatego warto być uważnym. W czasie jazdy próbnej koniecznie należy obserwować wszelkie kontroli, czy też wskaźniki na desce rozdzielczej. W przypadku, gdy samochód nie jest w stanie utrzymać kierunku możliwe, że jego stan nie jest tak idealny, jak zapewniał sprzedający. Kiedy jednak wszystko będzie w porządku, po powrocie możemy rozpocząć finalizowanie transakcji.

Poprzedni post Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?
Następny post Kurs jazdy na autostradzie – akcja edukacyjna