Jak rodzice mogą nauczyć dziecko jeździć bezpiecznie?

Dajcie nastolatkowi dodatkowy trening za kierownicą. Szkolne programy dla kierowców i prywatne szkolenia z jazdy zapewniają zazwyczaj w sumie sześć godzin szkolenia na drodze, gdy doświadczenie rzeczywiście potrzebne do uzyskania biegłości jest bliższe pięćdziesięciu godzin (dwie godziny tygodniowo rozłożone na sześć miesięcy). „Praktyka czyni lepszym”, więc należy zapewnić jak największą liczbę szkoleń dla kierowców.

Po uzyskaniu przez nastolatka pozwolenia na naukę, po zdaniu testu wzroku i egzaminie pisemnym, może on prowadzić pojazd w towarzystwie uprawnionego kierowcy w wieku co najmniej dwudziestu jeden lat. Można zacząć od podstawowych umiejętności, a następnie wprowadzić inne scenariusze, takie jak jazda nocą, po wiejskich drogach, w ruchu od zderzaka do zderzaka, na autostradach, o zmierzchu, w deszczową pogodę i tak dalej. Dobrym pomysłem jest zapytanie instruktora prowadzącego twoje dziecko, które obszary zostały opanowane i które wymagają dalszego szkolenia.

Spędzaj popołudnie ucząc dziecko jak wykonywać rutynowe czynności związane z utrzymaniem samochodu, takie jak sprawdzanie ciśnienia powietrza w oponach, poziomu wody w akumulatorze, oleju i płynu do skrzyni biegów oraz płynu do wycierania przedniej szyby. Pokaż mu również, jak zmienić przebitą oponę. Jeśli cię na to stać, zastanów się nad zapisaniem się do automobilklubu, który świadczy usługi drogowe.

Dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna?

Zadbaj o to, aby samochód Twojego dziecka spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa. O ile godnym podziwu celem nastolatka jest chęć zaoszczędzenia na zakupie własnego samochodu, o tyle „bijaki” mogą nie być tak bezpieczne jak nowsze modele z nowoczesnymi zabezpieczeniami.

Idealnie byłoby, gdyby młodzież jeździła średniej wielkości lub pełnowymiarowymi samochodami wyposażonymi w poduszki powietrzne. Większe samochody oferują większą ochronę przed wypadkiem. Należy unikać eleganckich, wyczynowych samochodów, które mogą kusić nastolatków prędkością.

Dajcie dobry przykład. Jako rodzic jesteś silnym wzorem do naśladowania. Jeździj zawsz bez nadmiernej prędkości, bez picia, bez pisania sms-ów za kierownicą, bez manipulowania smartfonem przy ulubionej piosence czy bez wpadania w szał.

Poprzedni post Dlaczego bezpieczna jazda samochodem jest tak ważna?
Następny post Zasady dot. bezpiecznej jazdy, które musisz wpoić dziecku