Jak unikać wypadków ze zwierzętami na drodze?

Według badań, miesiące, w których odnotowuje się największą liczbę wypadków z udziałem zwierząt na drogach to sierpień – styczeń (w sezonie łowieckim) w przypadku dzików oraz kwiecień i maj w przypadku jeleni i saren. Mając na uwadze te dane, zaleca się zwiększenie czujności w tych okresach, aby w miarę możliwości uniknąć tego rodzaju wypadków.

Należy pamiętać, że ten rodzaj zwierząt ma tendencję do poruszania się w grupach; jeśli widzisz dzika lub sarnę przechodzącą przez drogę lub w jej pobliżu, jest prawdopodobne, że jest z nimi kilka innych zwierząt i że przekroczą one drogę. Zwolnij, nawet jeśli zwierzę, które widziałeś, już przekroczyło jezdnię, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że za nim pojawią się kolejne.

Innym zaleceniem, jeśli mieszkasz lub podróżujesz w obszarach najbardziej dotkniętych gatunkami zwierząt łownych, jest skonsultowanie się z firmą ubezpieczeniową w sprawie możliwości objęcia tego typu zdarzeń polisą. Przy obecnym prawie – które bardziej obarcza winą kierowcę – jest to najlepszy sposób, aby w razie wypadku mieć zabezpieczenie na pokrycie kosztów naprawy pojazdu.

Brzmi to ostro i radykalnie, ale w zależności od rodzaju zwierzęcia lepiej jest – w pewnych okolicznościach – je przejechać niż próbować je ominąć, zwłaszcza jeśli Twój samochód nie ma kontroli stabilności. Czasami manewr omijania może doprowadzić do poważniejszego wypadku z innym pojazdem lub drzewem, gdy zjedziesz z drogi. Jeśli zwierzę jest małe (pies, kot, dzik, lis, itp.), przejechanie go jest mniej groźne. Krowy, konie i wyższe zwierzęta mają to do siebie, że gdy zostaną uderzone, dosłownie wbijają się przez przednią szybę samochodu, więc w tym przypadku zaleca się, jeśli to możliwe, starać się je omijać. Zwierzę, takie jak łoś potrafi zniszczyć nawet samochód dostawczy, o czym możesz przeczytać tutaj.

Krótko mówiąc, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko wypadku ze zwierzęciem, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Ryzyko jest większe w nocy
  • Jeśli zazwyczaj przejeżdżasz przez tereny, na których żyją zwierzęta, dodaj do swojej polisy ubezpieczeniowej ochronę.
  • Zwróć szczególną uwagę na tereny łowieckie, zwłaszcza jeśli odbywały się tam polowania.
  • Na obszarach z dużą ilością roślinności i małym ruchem drogowym zmniejsz prędkość i sprawdzaj pobocze.
  • Jeśli zwierzę jest małe, nie staraj się unikać uderzenia, chyba że jest to bardzo łatwe do zrobienia.
  • W przypadku dużych zwierząt staraj się je omijać lub hamuj tak mocno, jak to możliwe, aby zmniejszyć siłę uderzenia.
Poprzedni post Długoterminowy wynajem aut osobowych – nie tylko dla firm
Następny post Używany crossover do jazdy miejskiej – czy to dobry wybór?