
Kiedy sprzedaż samochodu staje się nieopłacalna, a jazda już nim niemożliwa, to pozostaje nam złomowisko. Samochód został zbyt wyeksploatowany, a w takim przypadku należy auto zezłomować. Przepisy w Polsce obowiązują takie a nie inne, przez co każdy samochód musi być zarejestrowany i ubezpieczony, a gdy nie nadaje się do jazdy, to należy go zezłomować.
Gdzie należy złomować samochód?
Do zezłomowania samochodu należy udać się do stacji demontażu lub na złom. Podczas zezłomowania pojazdu na złom musimy okazać następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny samochodu, które chcesz zezłomować.
Ale punkty złomowania mają swoje punkty obowiązki, które warto wiedzieć :
- auto wyłączone z eksploatacji posiadającego numer VIN lub nadwozia,
- unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych,
- wydać nam oświadczenie o unieważnieniu dokumentów i oświadczenia potwierdzające złomowanie samochodu,
- wysłanie zaświadczenia o demontażu auta do wydziału komunikacji i urzędu gminy i mają na to 7 dni.
W ten sposób otrzymasz dokument, który będzie potrzebny do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji, mamy na to 30 dni. Tak przynajmniej jest w Szczecinie, ponieważ o takim przebiegu tego procesu informuje portal Szczecin Info. Jeśli nie dopilnujemy terminu, możemy otrzymać grzywną w wysokości od 200 złotych do 1000 złotych. Gdy już wyrejestrujesz samochód w urzędzie formalnie będziemy wykreśleni jako właściciel pojazdu i z tym samochód przestaje istnieć.
Ile kosztuje cała usługa złomowania na stacji demontażu?
Za złomowanie samochodu na stacji płacą właściciele samochodu. Złomowanie samochodu zazwyczaj wychodzi 30-40 groszy za 1 kilogram za samochód osobowy. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, stawka wynosi 40-60 groszy za 1 kilogram. Samochód dostawczy jego stawka wynosi 70 groszy za 1 kilogram.
Jak wygląd demontaż samochodu na stacji pojazdu?
Najpierw wyjmuje się akumulator i poduszki powietrzne, następnie usuwa się wszystkie płyny hamulcowy, chłodzący, paliwowy, oleje i płyn ze spryskiwacza. W kolejnym kroku następuje rozbiórka i wszystkie surowce wtórne są segregowane tak jak opony, szkło, miedź, ołów, stal, aluminium, podzespoły są wykorzystywane przy innych naprawach.
Ile kosztuje cała usługa na złomowisku?
Jeśli chodzi o samochód kompletny stawka skupu obliczana jest od masy pojazdu, za kilogram pojazdu. Natomiast niekompletny samochód się liczy, że auto złom z kasacji pojazdu rozebranego samochodu nalicza opłaty za brakującą wagę porównując wagę z dowodu rejestracyjnego. Skup odlicza za to około złotówki.