Kurs jazdy na autostradzie – akcja edukacyjna

Kurs jazdy na autostradzie

Jazda autostradą to spore wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Wymaga ona nieustannego skupienia, dużej odporności na stres oraz odpowiedniej pewności siebie. Mnogość nietypowych manewrów oraz wysoka prędkość jazdy się mogą być trudnością dla osób, które na co dzień nie jeżdżą się po drogach szybkiego ruchu.

Dlaczego nauka jazdy na autostradzie jest tak ważna?

Głównym powodem jest bezpieczeństwo swoje oraz innych kierujących. Przy wysokich prędkościach spowodowanie kolizji zawsze będzie wiązało się z poważnym nieszczęściem, dlatego powinno się być pewnym podczas wykonywania każdej akcji działania w trakcie jazdy na autostradzie. Odpowiednie wyczucie oraz podejmowanie poprawnych decyzji to umiejętności, które trzeba nabyć przez wiele lat doświadczenia. By skrócić ten okres pomocne będzie jednak wsparcie instruktora. Takie szkolenie zadba o poprawienie umiejętności poruszania się po autostradzie i naturalnie przełoży się na bezpieczeństwo jazdy.

Akcja Autostrady Wielkopolskiej

O wspomnianą wyżej pewność i bezpieczeństwo jazdy zadba akcja prowadzona przez Autostradę Wielkopolską – „Kurs jazdy na autostradzie”. Polega na prowadzeniu lekcji teoretycznych oraz praktycznych z poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Akcja jest skierowana zarówno dla przyszłych, jak i obecnych kierowców, którzy są chętni do podszlifowania swoich umiejętności. Kurs jest realizowany za pośrednictwem profesjonalnych Ośrodków Szkolenia Kierowców. Autostrada Wielkopolska SA jako pierwsza w Polsce uruchomiła kurs jazdy na autostradzie, tłumacząc to chęcią dbania o bezpieczeństwo jazdy na drogach.

Korzyści skorzystania z akcji

Badanie ARC Rynek i Opinia mówi, że aż 66% kierowców dopuszcza się popełniania błędów, podczas jazdy autostradą. Okazuje się, że większość kursantów nie zdążyła nauczyć się jazdy drogą szybkiego ruchu podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy. Ponadto tego ½ ankietowanych zaznaczyła, że praktyczne szkolenie w trakcie trwania kursu zwiększyłoby ich pewność jazdy oraz stopień bezpieczeństwa na jezdniach. Kurs jazdy na autostradzie ma więc za zadanie zwiększyć umiejętności prowadzenia w tego typu warunkach, pokazać w praktyce użycie odpowiednich manewrów oraz wskazać przepisy ruchu, które obowiązują na drogach szybkiego ruchu.

Autostrada w kursie prawa jazdy

Prowadząc kursantów, zawsze wyprowadzam ich na autostradę lub drogę ekspresową tak, by każdy sprawdził się i nabył doświadczenia w warunkach jazdy ponad 100 km/h. W praktyce ćwiczymy potrzebne na drodze szybkiego ruchu manewry oraz staramy się oswoić z nietypowymi warunkami poruszania się na drodze dwupasmowej dwujezdniowej. Zależy mi na przekazaniu wiedzy o różnych rodzajach zjazdów oraz co robić w sytuacji, gdy przegapiło się jeden z nich. Wykonanie pętli to pozornie prosta umiejętność, ale wielu doświadczonych kierowców nie zawsze sobie z nią radzi. Rzadko kiedy szkoły decydują się na wyjeżdżanie z kursantami na autostradę lub drogę ekspresową, ale zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest to umiejętność, więc gwarantuję co najmniej jeden wyjazd na drogę szybkiego ruchu w obrębie kursu. Szczegóły specyfiki kursu na autostradzie dostępne są m.in. na stronie naukajazdy-poznan.eu

Zasady bezpiecznej jazdy na autostradzie

Istnieje kilka zasad, które warto wymienić. Są to podstawowe reguły prowadzenia samochodu na drodze szybkiego ruchu. Część z nich jest zapisana w kodeksie ruchu drogowego, a pozostałe wynikają z ograniczonych możliwości aut, które również trzeba brać pod uwagę podczas jazdy.

Odpowiednia prędkość

Należy pamiętać, że nowych kierowców obowiązuje tzw. okres próbny, podczas którego trwania nie mogą przekraczać prędkości 100 km/h. Standardowe ograniczenia prędkości to:

  • 140 km/h dla samochodów osobowych, motocykli oraz innych pojazdów do 3,5 t
  • 100 km/h dla autobusów
  • 80 km/h dla pozostałych pojazdów oraz zespołów pojazdów (np. dla TIR-ów)

Płynność jazdy

Należy się dostosować prędkość jazdy tak, by uniknąć gwałtownego hamowania, które następnie wymagałoby później przyspieszenia. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na warunku pogodowe oraz dopasować do nich swój styl i szybkość jazdy.

Bezpieczny odstęp

Warto pamiętać, że gwałtowne hamowanie może się jednak zdarzyć, więc zawczasu warto to przewidzieć i zachować odpowiednią odległość od samochodu jadącego na tym samym pasie. W tym przypadku również koniecznie należy wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne i odpowiednio jeszcze bardziej zwiększyć odległość w razie potrzeby.

Umiejętne wyprzedzanie

Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest w tym przypadku kluczowe. Ciągłe sprawdzanie lusterek to podstawowa reguła. Oprócz niej warto jeszcze zwrócić uwagę, by zamiar wykonania manewru wyprzedzania był wystarczająco długo sygnalizowany oraz by skończyć go dopiero po stosunkowo dalekim wyminięciu wyprzedzanego auta, żeby nie zajechać mu drogi. Należy też zaznaczyć, że tylko lewy pas służy do wyprzedzania oraz że nie powinno się po nim poruszać podczas standardowej jazdy.

Włączanie się do ruchu

Umiejętne korzystanie z pasa rozbiegowego to podstawowa umiejętność, którą powinien zdobyć|nabyć każdy uczestnik kursu. Włączenie się do ruchu na autostradzie wymaga osiągnięcia prędkości innych pojazdów, co może być problematyczne dla tzw. niedzielnego kierowcy. Jest to jednak kluczowa sprawa, by zachować pełne bezpieczeństwo poruszania się na drodze szybkiego ruchu.

Odpoczynek

Nie tylko przed jazdą, ale też w jej trakcie. Trasy potrafią się ciągnąć setkami kilometrów, a autostrady mają to do siebie, że bardzo łatwo się na nich rozproszyć ze względu na brak bodźców takich jak potrzeba skręcenia czy ustąpienia pierwszeństwa na skrzyżowaniu. Z tego powodu należy robić przerwę średnio co ok. dwie godziny. W jej trakcie warto przejść się na krótki spacer lub wykonać trochę ćwiczeń fizycznych, by rozluźnić ciało oraz pobudzić i dotlenić mózg. Przyśnięcie za kierownicą i rozkojarzenia nadal są w czołówce powodów kolizji, więc powinno się to mieć na uwadze.

Poprzedni post Jak bezpiecznie zakupić używany samochód?
Następny post Długoterminowy wynajem aut osobowych – nie tylko dla firm