Zagrożenia, które mogą Cię spotkać na drodze

Bądź bardzo ostrożny podczas jazdy po lodzie. Jazda po lodzie wymaga szczególnej ostrożności, więc oto kilka wskazówek:

  • Jeśli nagle znajdziesz się na lodzie (lub czarnym lodzie), nie trzaskaj o hamulce; możesz stracić całą kontrolę. Jeśli musisz zwolnić, wrzuć pojazd na niższy bieg i/lub lekko nacisnij hamulec i kieruj się prosto.
  • Jadąc po lodzie, nie należy skręcać kierownicą. Poważne wypadki często zdarzają się zimą, gdy kierowca skręca kołami na lodzie. Obracanie kierownicą ma niewielki wpływ lub nie ma go wcale, dopóki samochód nie minie lodu i opony nagle nie odzyskają swojej trakcji. Gdy opony odzyskają przyczepność, pojazd gwałtownie skieruje się na bok, co może spowodować wypadek.

Podczas skręcania należy używać kierunkowskazów. Zawsze używaj kierunkowskazów, aby wskazać, gdzie i kiedy masz zamiar skręcić. Daje to innym kierowcom czas na reakcję – jest to najbezpieczniejsza i najbardziej uprzejma rzecz do zrobienia.

  • Sygnalizuj, gdy tylko zdecydujesz, że chcesz wykonać skręt, a następnie poszukaj miejsca, w którym możesz go wykonać, a nie na odwrót. Daje to innym kierowcom więcej czasu na zauważenie cię, a może nawet na otwarcie przestrzeni dla ciebie.
  • Te zasady obowiązują również podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ nagłe zjechanie z pasa ruchu bez wcześniejszego ostrzeżenia kierowców wokół ciebie może być bardzo niebezpieczne.
  • Szczególnie niebezpieczne są zakręty w ruchu drogowym (np. lewe zakręty w krajach o ruchu prawostronnym), których należy w miarę możliwości unikać.

Bądź ostrożny przy samochodach ciężarowych. Ciężarówki stanowią szczególne zagrożenie; ich kierowcy nie widzą innych pojazdów tak dobrze, jak Ty w samochodzie.

  • Dlatego ważne jest, aby dać ciężarówkom dodatkową przestrzeń – możesz to zrobić, przestrzegając zasady sześciu sekund (zamiast trzech) podczas jazdy za ciężarówką.
  • Bądź bardzo ostrożny podczas wyprzedzania ciężarówki. Jeśli dojdzie do wypadku między samochodem a ciężarówką, to kierowca samochodu będzie tym, który jest najbardziej zagrożony.

Nigdy nie ruszaj z czerwonego światła. Próbując ruszyć z czerwonego światła, ryzykujesz, że inny samochód skręci lub zachamuje przed Tobą, i wleci prosto na Twoją drogę.

  • Równie prawdopodobne jest, że pieszy (być może dziecko) może wyjść na skrzyżowanie, próbując przekroczyć drogę. Jeśli zdarzy się któraś z tych rzeczy, prawdopodobnie dojdzie do poważnego wypadku i nikt nie będzie za to winny oprócz Ciebie.
  • Należy pamiętać, że nie masz możliwości powiedzieć innemu kierowcy jak szybko jedziesz lub czy masz zamiar przyspieszyć lub zatrzymać się, kiedy już się do ciebie zbliża.
Poprzedni post Jak bezpiecznie prowadzić samochód? Porady
Następny post Dlaczego bezpieczna jazda samochodem jest tak ważna?